Skip to content Skip to footer

Historia

Grafika przedstawiająca Katarzynę Dembińską

Historia Hospicjum zaczęła się w 1987 roku...

W 1987 roku Katarzyna Dembińska, mając 82 lata podjęła wielką inicjatywę i założyła w Warszawie hospicjum. Zawiązała się nieformalna grupa Hospicjum Warszawskie przy parafii św. Zygmunta w Warszawie.

Celem była kompleksowa opieka domowa i towarzyszenie osobom w terminalnej fazie choroby nowotworowej i pomoc ich rodzinom oraz wpływanie na świadomość społeczną, że taka pomoc jest potrzebna i możliwa.

W czerwcu 1987 r. opieką została objęta pierwsza chora i zaczęto przyjmować zgłoszenia. Katarzyna Dembińska została wybrana koordynatorem stołecznym Hospicjum Warszawskiego.

We wrześniu 1989 r. z inicjatywy K. Dembińskiej odbył się w parafii św. Zygmunta w Warszawie kurs leczenia paliatywnego dla lekarzy z różnych miejscowości. Na liście obecności jest szereg nazwisk osób, które później stały się znane w różnych środowiskach hospicyjnych.

Rejestracja Stowarzyszenia

Ruch hospicyjny nabrał rozpędu. W październiku 1989 r. kilka osób uczestniczących w spotkaniach Hospicjum Warszawskiego zarejestrowało Fundację Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa, która za cel stawiała sobie wybudowanie przy Instytucie Onkologii na Ursynowie hospicjum stacjonarnego.

Od 1991 r. Fundacja prowadzi zespół opieki domowej i specjalistyczną aptekę z lekami onkologicznymi i przeciwbólowymi. W 1994 r. dawna nieformalna grupa zwana Hospicjum Warszawskie została zarejestrowana jako stowarzyszenie Warszawskie Hospicjum Społeczne (WHS), nadal z siedzibą przy parafii św. Zygmunta na Bielanach, działające na terenie kilku gmin lewobrzeżnej Warszawy.

Katarzyna Dembińska została jego prezesem, a w styczniu 1995 r. Walne Zgromadzenie Członków WHS nadało jej tytuł Honorowego Prezesa Warszawskiego Hospicjum Społecznego za zainicjowanie idei hospicjum w Warszawie oraz pełną poświęcenia pracę dla wprowadzenia jej w życie.

Pełna niezależność Hospicjum

W maju 2002 roku prezesem Zarządu Stowarzyszenia WHS została wybrana Ewa Flatau (wieloletnia koordynatorka w dzielnicach Wola i Bemowo), a Warszawskie Hospicjum Społeczne uzyskało pełną niezależność, przenosząc się do nowej własnej siedziby przy pl. Inwalidów 10.

W 2007 roku prezesem WHS została wybrana Bogumiła Olech i jest nim aż dzisiaj czyli 2025 roku.

Dziś jesteśmy z wyboru małym hospicjum, ale ze świadomością, że cele stawiane w latach 80 tych; są realizowane. Nie staramy się o wielkie fundusze, ani o budowę hospicjum stacjonarnego. Przede wszystkim pragniemy, zdążyć do wszystkich, którzy nas potrzebują, spełniając naszą wizję towarzyszenia ludziom odchodzącym.

W statucie WHS, który był tworzony z pełnym przekonaniem i którego realizacja jest do dziś naszym celem, ważne jest podejmowanie się towarzyszenia w chorobie aż do końca konkretnym chorym przez konkretne osoby, a nie firmę.

Nasze stowarzyszenie powstało nie po to, by tworzyć jeszcze jeden profesjonalny zakład opieki zdrowotnej. To sprawa służby zdrowia. Nas, ludzi na ogół innych zawodów, choć są wśród nas -wolontariuszy, także lekarze i pielęgniarki – pociągał inny rodzaj działania. Ten, który jest oparty na bezinteresowności.

Staramy się realizować przesłanie Cicely Saunders i Jana Pawła II

„Podstawową troską hospicjum jest natura człowieka, która powinna być widziana jako całość- – ciało, duch i umysł, uczestniczący w większej całości, jaką jest rodzina. Musimy być małą społecznością, jesteśmy reakcją na odpersonalizowaną współczesną medycynę".
Grafika przedstawiająca Dr. Cicely Saunders
Dr. Cicely Saunders
Twórczyni nowoczesnej medycyny paliatywnej.
„…jednak żadna instytucja sama z siebie nie zastąpi ludzkiego serca, ludzkiego współczucia, ludzkiej miłości, ludzkiej inicjatywy, gdy chodzi o wyjście naprzeciw cierpieniu drugiego”.
Grafika przedstawiająca papieża Jana Pawła II
Św. Jan Paweł II
Cytat z listu apostolskiego "Salvifici soloris".